31. 73
32. 101 + 98 = 199
247 — 199 = 48
33. 428 — 218 = 210
210 : 3 = 70
70*4 = 280
428 — 280 = 148
34. 49 — 11 = 38
38 : 2 = 19
35. 66+15=81
81 : 3 = 27
36. x + y = 46
x — y = 12
x = 12 + y
12+y + y = 46
12 + 2y = 46
2y = 46 — 12
2y = 34
y = 34/2
y = 17
x = 29
Рубрика: Տրամաբանություն
Տրամաբանական խնդիրներ
97) 1. 45 : 5 = 9
2. 45 * 6 = 270
270 — 45 = 225լ
3. 45 : 3 = 15լ
98) 7 * 6 = 42
99) 27 : 3 = 9
9 + 27 = 36
100) 105 : 3 * 4 = 140
Մաթեմատիկա առանց բանաձևերի
1) 1. մեծացնենք 15-ով
2. մեծացնենք 17-ով
3. փոքրացնենք 23-ով
2) 1. կմեծանա 2 անգամ
2. կփոքրանա 2 անգամ
3. 750 : 5 = 150
1800 : 150 = 12
4. 520 : 13 = 40
40 · 9 = 360
5. 1080 : 6 = 180
180 · 10 = 1800
6. 1400 : 4 = 350
2450 : 350 = 7
7. խնձոր — 200
ծիրան — 300
8.
Ֆլեշմոբի խնդիրներ
1.Եթե անհայտ թիվը փոքրացնենք 17-ով և արդյունքը եռապատկենք կստանանք 54։ Գտեք անհայտ թիվը։
54 : 3 = 18
18 + 17 = 35
2. 5կգ ծիրան և 3կգ խնձոր գնելու համար պետք է վճարել 2100 դրամ, իսկ 7կգ ծիրան և 4կգ խնձոր գնելու համար՝ 2900 դրամ։Քանի՞ դրամ պետք է վճարել 1կգ խնձոր գնելու համար։
200
3. Երեք հաջորդական բնական զույգ թվերի գումարը 48 է։Գտեք այդ թվերի արտադրյալը։
48 — 6 = 42
42 : 3 = 14
14 + 16 + 18 = 48
14 · 16 · 18 = 4032
4. Հանդիսատեսները կինոդահլիճից կարող են դուրս գալ նեղ և լայն դռներով: Եթե բացեն միայն նեղ դռները, բոլոր հանդիսատեսները դուրս կգան 12 րոպեում, իսկ եթե բացեն միայն լայն դռները, բոլոր հանդիսատեսները դուրս կգան 4 րոպեում: Որքա՞ն ժամանակում դուրս կգան բոլոր հանդիսատեսները, եթե միաժամանակ բացեն բոլոր դռները:
3
5. Ուղղանկյուն եռանկյան անկյուններից մեկը 20 աստիճան է: Հաշվեք ուղիղ անկյան գագաթից տարված բարձրությունով և անկյան կսորդով կազմված անկյան մեծությունը:
6. Երկու ճանապարհորդ քայլում էին ճանապարհով՝ իրար ետևից: Ճանապարհի հարթ մասում նրանք քայլում էին նուն՝ 6 կմ/ժ արագությամբ և նրանց միջև հեռավորությունը 200մ էր: Վերելքին նրանք շարժվում էին նույն՝ 4կմ/ժ արագությամբ: Որքա՞ն էր նրանց միջև հեռավորությունը վերելքում:
7. Ավտոմեքենայի առջևի անիվները լրիվ մաշվում են (դառնում են ոչ պիտանի) ամեն 25000կմ անցնելուց հետո, իսկ ետևի անիվները՝ ամեն 15000կմ անցնելուց հետո: Քանի՞ կիլոմետր կարելի է անցնել չորս անվադողով մինչև նրանց լրիվ մաշվելը, եթե ժամանակին փոխենք առջևի և ետևի անիվների տեղերը: Ենթադրվում է, որ և՛առջևի, և՛ ետևի անիվները մաշվում են հավասարաչափ:
8. ABC եռանկյան մեջ A անկյունը 50 աստիճան է: Որոշեք այդ եռանկյան B և C անկյունների կիսորդների հատումով առաջացած սուր անկյան մեծությունը:
9. Քանի՞ հնգանիշ բնական թիվ կա որը բաժանվում է 3-ի և նրա գորթյան վերջին թվանշանը 6 է:
10. Գտեք այնպիսի բնական n թիվ, որը բավարարի (n+2)(n+3)(n+5)(n+7)=4158 պայմանին:
Դիագնամ
Արևելյան դպրոց
2017-2018՝ 303 սովորող
Արևմտյան դպրոց
2017-2018՝ 236սովորող
Հարավային դպրոց 2017-2018՝ 171 սովորող
Հյուսիսային դպրոց
2017-2018՝ 165 սովորող
Միջին դպրոց
2017-2018՝ 348 սովորող
Ավագ դպրոց
2017-2018` 276 սովորող
Քոլեջ
2017-2018` 209 սովորող
Արևելյան դպրոց
2018-2019՝ 331սովորող
Արևմտյան դպրոց
2018-2019՝ 277սովորող
Հարավային դպրոց
2018-2019՝ 205 սովորող
Հյուսիսային դպրոց
2018-2019՝ 228 սովորող
Միջին դպրոց
2018-2019՝ 412 սովորող
Ավագ դպրոց
2018-2018` 282 սովորող
Քոլեջ
2018-2019` 238 սովորող
Բանաոր մաթեմատիկա
79. ա. 10 — 4 = 6
I = 6/2 = 3
II = 3 + 4 = 7
բ. 21 — 9 = 12
I = 12/2 = 6
II = 6 + 9 = 15
80. ա. 40 — 6 = 34
I = 34 : 2 = 17
II = 17 + 6 = 23
բ. 23 — 15 = 8
I = 8 : 2 = 4
II = 4 + 15 = 19
81. ա. I — |—| + |—|—|—|—|
II — |—-| + |—-|—-|
I = 44/8 = 5,5
II = 5,5 · 2 = 11
բ. 42/5 = 8,4
8,4 · 3 = 25,2
Մաթեմատիկա առանց բանաձևերի
1․
2
2․
բոլորը
3․
4․
5․
Տրամաբանության մեկ տարվա հաշվետվություն
«Մաթեմատիկան առանց բանաձևերի» առարկան ինձ սովորեցրեց տրամաբանել:
Մենք իրականացրել ենք մի նախագիծ, որի ընդացքում պետք է կազմեինք կենդանիների մասին խնդիրներ: Այդ նախագծի ընդացքում հասցրեցի ավելի լավ ճամաչել որոշ կնեդանիների:
Նաև կատարել ենք նախագիծ, ըստ որի պետք է խմբագրեինք դասընկերների կազմած խնդիրները: Այդ նախագծի ընդացքում մենք պետք է ուղեինք միմիանց քերականական և մաթեմատիկական սխալները: Ահա ևս մեկ նախագիծ, որի ընդացքում լուծում էինք սովորողների կազմած խնդիրները: Եվ իմ կատարած աշխատանքները կարող եք տեսնել այստեղ:
Տրամաբանություն
- Խնդիր մոլորակների մասին Երկիր մոլորակը արևի շուրջը պտտվում է 365 օրում, այսինքն՝ մեր մեկ տարին 365 օր է: Մերկուրի մոլորակը, որը ամենամոտիկն է արևին մեր արեգակնային համակարգում, արևի շուրջը պտտվում է 88 օրում, այսիքն՝ մեկ տարին այս մոլորակի վրա 88 օր է: Իսկ հիմա հաշվիր՝ եթե դու Մերկուրի մոլորակում ապրեիր, ապա քանի՞ տարեկան կլինեիր:
365 · 12 + 321 = 4701
4701 : 88 ≈ 53
2. Խնդիր պիթոն օձի մասին
Հինգ մետրանոց ցանցանախշ պիթոնին կերակրում են ամիսը երկու անգամ (15 օրը մեկ) մոտ 2 կիլոգրամանոց 4 ճագարով: Գարնան և ամռան ամիսներին քանի՞ կիլոգրամ ճագար են կերակրել ցանցանախշ պիթոնին:
3. Ի՞նչ եք տեսնում
Աղջկա դեմք
4. Չորս, թե՞ երեք
3
5. Կրկնում ենք
Բազմապատկման բաշխական օրենքը գումարման նկատմամբ – գրեք վեց օրինակ:
Օրինակ` 27x (100 + 99) = (27 x 100) + (27 x 99)
Հետեվելով նշված օրինակին՝ գրեք ևս վեց օրինակ:
6. Ստուգեք անհավասարությունների ճշտությունը
ա) 20 ⋅ 3 – 120 : 2 < 5, բ) 3 ⋅ 24 – 56 > 6 ⋅ 0 – 13 ⋅ (12 – 24 : 2),
գ) 5 ⋅ 0 –17 ⋅ 0 + 0 < 17, դ) 1 + 0 – 0 + 1 – 0 ⋅ 0 + 2 : 2 > 1 – 1:
7. Բիզնես հանդիպման ժամանակ ամեն մարդ բարևում է 7 մարդու: Եթե 56 ձեռքսեղմում է եղել, ապա քանի՞ մարդ կար հանդպմանը:
8
8. Քանի՞ տառ կա չինական այբուբենում։
9. 7x7x7 չափսերով կարմիր ներկված խորանարդը մասնատել են 1x1x1 չափսերով խորանարդների: Խորանարդներից քանի՞սը ներկված չեն լինի:
Տրամաբանություն
- Մի քիչ երկրաչափություն։ Օդապարուկը՝ երկրաչափական մարմին։ Դիտում ենք տեսանյութը և սովորում։
2. Պարագիծ և մակերես։ Դիտում ենք տեսանյութը։
3. Թվարկեք երկրաչափական պատկերներ իրական կյանքից։
Ռուբիկ-կուբիկ — խորհանարդ
սեղան — ուղանկյուն
…
4. Կարդում եք այս նյութը։ Ի՞նչ երկրաչափական պատկերներ եք տեսնում այս նկարում։
5. Օգտագործելով 7,3,7,3 թվերը և ցանկացած մաթեմատիկական նշաններ, կարո՞ղ եք ստանալ 24:
(3/7 + 3) · 7 = 24
6. Կրկնում ենք և հաշվում
ա/ 415 կգ – ի 2/5 մասը բ/ 320 լ – ի 6/8 մասը
480 դրամի 5/6 – ի մասը 510 տ – ի 2/17 մասը
18 ժ – ի 2/3 մասը 480 կմ – ի 5/16 մասը
7. 110+80-48:4=118 փակագծեր այնպես դիր, որ ստացվի ճիշտ հավասարություն:
110+(80-48):4=118
8. Եվրոպական եղնիկը օրական ուտում է 4.6 կգ կեր, որը բաղկացած է 3 հիմնական մասից.
- Հյութալի կեր (խնձոր, գազար, կաղամբ ճակնդեղ),
- Խտացված կեր (եգիպտացորենի հատիկ, վարսակ, գարի, ցորենի թեփ),
- Չոր կերեր (ծղոտ, առվույտ, սարի խոտ):
Քանի՞ գրամ հյութալի կեր է ուտում եվրոպական եղնիկը մեկ օրվա ընթացքում, եթե օրական կերաբաժնի 2 կգ-ը չոր կերեր են, իսկ 1.2-ը` խտացված:
9. Երևանի եկնադանաբանական այգու ուղտայծերի սննդակարգում գրանցված են 9 անուն կերակրատեսակ (խնձոր, գազար, կաղամբ, ճակնդեղ, եգիպտացորենի հատիկ, վարսակ, գարի, ցորենի թեփ, խոտ)։ Իսկ այգու գետաձին ուտում է 11 անուն կերակրատեսակ։ Ընդանուր առմամբ քանի՞ կերակրատեսակ են ուտում երկու կենդանիներն իրար հետ, եթե գետաձիու և լամաների (ուղտայծ) կերակրացանկի տեսակներից 6-ը նույն մթերքներն են (խնձոր, գազար, կաղամբ, ճակնդեղ, ցորենի թեփ, խոտ)։
10. Ի՞նչ ես տեսնում